Filmové studio Sázavan Zruč s odborem kultury Města Zruče n./S. pořádají v sobotu 14. září 2024  XX. festival leteckých amatérských filmů.

I. Poslání festivalu

Přehlídka filmů s leteckou tématikou má za cíl soustředit neprofesionální filmovou tvorbu z oblasti sportovního a rekreačního létaní, ze sletů a srazů pilotů, příznivců paraglidingu, závěsného a ultralehkého létání. Dále dokumentovat práci konstruktérů a stavitelů malých letadel a zajistit projekci filmů s touto tématikou širší odborné i laické veřejnosti. Každá z vyhlášených soutěžních kategorií bude hodnocena a oceněna samostatně. Cílem festivalu je, vedle tematického zaměření, propagovat výsledky amatérské filmové tvorby před veřejností a médii, šířit základní znalosti o tomto oboru a podporovat tvorbu lokálních dokumentů.

V letošním roce se festival opět koná na letišti Aeroklubu Zbraslavice. Program je rozšířen o výstavu letadel místních leteckých modelářů a jejich letové předvádění.

II. Soutěžní kategorie

1. filmy s leteckou tématikou
  2. filmy bez tematického omezení natáčené drony

III. Účast na festivalu

Do přehlídky budou přijaty filmy nebo videoprogramy za těchto podmínek:

• – snímek nebyl primárně určen ke komerčním účelům a neuvádí jej profesionální firma,
  • – snímek nebyl promítán v minulých ročnících festivalu,
  • – snímek neporušuje zákony ČR,
  • – snímek s přihláškou bude odevzdán do termínu uzávěrky

IV. Technické podmínky

Do soutěže jsou přijímány snímky ve formátech MP4, MPG2 nebo AVI. Minimální rozlišení je 720 × 576, maximální 1920×1080. Doporučená snímková frekvence je 25/50 fps. Pořadatel zajistí registraci všech přihlášených filmů, programu projekce a výsledky festivalu na portálu FILMDAT.

Filmy umístěné na serverech YouTube, Stream, Vimeo nebudou pořadatelem stahovány a akceptovány.

Doporučená délka filmů u kategorie A je do 20ti minut, u kategorie B do 10ti min

V. Ekonomické zajištění

Festival leteckých amatérských filmů je zajištěn grantem Ministerstva kultury ČR a Města Zruče nad Sázavou. Snímky jsou přijímány bez účastnického poplatku. Případné náklady na odeslání snímků do soutěže hradí autor, náklady na jeho vrácení pořadatelé. Stravování, ubytování ani doprava není autorům přijatých filmů hrazena

VI. Organizace festivalu

Do soutěžní projekce budou zařazeny přihlášené snímky, které splňují výše uvedené podmínky. Promítání se uskuteční v zasedací místnosti na letišti AK Zbraslavice, program projekce bude uveřejněn v pátek 13.9.2024 na portále Filmdat.cz. Součástí akce je seminář zaměřený na tvorbu a zpracování videoprogramů, vedený odbornými lektory z Celostátního svazu neprofesionálního filmu. Pořadatelé si vyhrazují právo předvýběru soutěžních filmů a dále vyřadit snímky s technicky nekvalitním záznamem nebo neúměrnou délkou.

VII. Hodnocení

Každá soutěžní kategorie uvedená v bodě II. bude hodnocena samostatně. Odborná porota  uděluje 1. – 3. cenu a dále může ohodnotit i jednotlivé tvůrčí složky snímků. Porota má právo některou z cen neudělit nebo vyhodnotit více snímků na některém místě v pořadí.

Ceny budou předány pouze přítomným autorům.

Adresa pro elektronické zasílání filmů: www.uschovna.cz  na e-mail: paprsek.zruc@centrum.cz

Videoprogramy na fyzických nosičích DVD, bluray nebo flashdisku zasílejte s přihláškami na adresu:

Město Zruč nad Sázavou, Mgr. Martina Fialová, odbor kultury, školství a sportu, Zámek 1, 285 22  Zruč n.S.

tel. 602 397 783, e-mail:  fialova@mesto-zruc.cz

Uzávěrka přihlášených snímků čtvrtek 12. září 2024

Sobota 14. září 2024 – letiště Zbraslavice, zasedací místnost aeroklubu

9.30 – 12.00  Prezence účastníků, projekce nejúspěšnějších filmů minulých ročníků Festivalu, oběd